تبلیغات
دانشنامه سردفتران - مطالب آذر 1393

دانشنامه سردفتران

نشانی پایگاه اطلاع رسانی اولین کانون سردفتران ودفتریاران استان مازندران را در زیر ببینید.

503- آیا ملکی که در رهن بانک قرار گرفته وبعد از آن توسط دادگستری ملک مورد رهن در بازداشت قرار گرفته و اداره ثبت تقاضای انتقال اجرایی نموده است با توجه به بازداشت بودن سند آیا امکان تنظیم بدون رفع بازداشت وجود دارد ؟


[ یکشنبه 30 آذر 1393 ] [ ساعت 12 و 16 دقیقه و 17 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

502-چند سوال دیگر
1-آیا بر علیه ضامن چک یا سفته یا ظهرنویس چک یا سفته می توان از طریق اجرای ثبت اداره ثبت اجرائیه صادر نمود؟مستند قانونی خود را بیان کنید؟

2-در سند ازدواج خانم الف شخص ثالث متعهد گردیده که مهریه این خانم که بالغ بر ۱۴سکه تمام بهار ازادی است را از طرف زوج پرداخت نماید به عنوان یک حقوقدان توضیح دهید:

اولا آیا قبول نمودن مهریه توسط شخصی غیر از شوهر از نظر حقوقی صحیح است یا باطل؟

ثانیا آیا در این مورد امکان صدور اجرائیه بر علیه شخص ثالث مستند قانونی دارد یا خیر؟


3-آیا دارنده سند رسمی برای اخذ طلب خود می تواند در یک زمان واحد موضوع را از طریق اجرای ثبت اداره ثبت و دستگاه قضایی بصورت توامان پیگیری نماید؟

بدهکار یا طرف دعوا حق اعتراض به این موضوع را دارد یا خیر؟مستند قانونی آن را بیان کنید؟


4-ثبت یک سند دارای چه آثار حقوقی می باشد و چه زمانی از نظر حقوقی یک سند ثبت شده محسوب می گردد؟ وعبارت ثبت با سند برابر است دارای چه آثار حقوقی می باشد؟

5-اگر یکی ازطرفین معامله اوراق را در دفترخانه امضا نمایند اما دفتر سردفتر را عامدا امضاء ننموده باشد ودفترخانه هم دراثرقصورمتوجه این امرنشده باشدوشخصی که عامدا امضاء ننموده درمراجع قضایی به این مساله استنادنماید به نظر شما سند مذکور سند رسمی محسوب می شود یا عادی؟استدلال خود را شرح دهید


[ شنبه 22 آذر 1393 ] [ ساعت 22 و 56 دقیقه و 05 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

تسلیت به جناب آقای ولی اله عبدی مدیر کل محترم ثبت اسناد و املاک استان مازندران    
 جناب آقای ولی اله عبدی مدیرکل محترم و محجوب ثبت اسناد و املاک استان مازندران در غم فراق پدر خانم گرامیشان شادروان حاج محمد طاهر پور جامه سیاه به تن کردند ،
 دانشنامه سردفتران این ضایعه مولمه را به جناب عبدی عزیز و بازماندگان تسلیت عرض نموده و علو درجات برای این فقید سعید و صبر برای بازماندگان مسالت می نماید.
لازم میدانم از اعضای محترم هیات مدیره کانون سردفتران ودفتریاران استان مازندران و همه همکاران  سردفتر و دفتریار که در مراسم تشییع و خاکسپاری شادروان شرکت نمودند صمیمانه تشکر و قدردانی نمایم .
ضمنا مراسم سومین روز درگذشت رضوان جایگاه شادروان حاج محمد طاهر پور روز شنبه  22 آذر ماه مصادف با اربعین سالار شهیدان از ساعت 10 الی 14 در حسینیه روستای کمیشان کیلومتر 4 جاده نکاء به بهشهر برگزار میگردد ، از همکاران محترم جهت شرکت در این مراسم دعوت بعمل می آید.[ جمعه 21 آذر 1393 ] [ ساعت 20 و 01 دقیقه و 26 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

وبسایت کانون سردفتران و دفتریاران مازندران راه اندازی شد.
[ پنجشنبه 20 آذر 1393 ] [ ساعت 12 و 33 دقیقه و 25 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

501-طبق نامه بانک سند رهنی تنظیم و وارد دفتر گردید و تمام هزینه های انهم توسط راهن پرداخت گردید و لی هموز سند به امضا نرسیده است و بانک اعلا نموده است کخ پرونده بانک هنوزتکمیل نشده و امضا اخذ نشود و راهن اعلام نموده از وام گرفتن پشیمان شده وتقاضای استرداد وجوه پرداختی رادارد ایا وجوه پرداختی سند اعم از حق التحریر و حق الثبت و غیره قابل استرداد است یا خیر؟


[ سه شنبه 18 آذر 1393 ] [ ساعت 12 و 42 دقیقه و 35 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

500- برای تنظیم سند قطعی غیرمنقول ملکی که نسبت به سه دانگ آن دارای بانضمام ثمنیه آعیانی و نسبت به سه دانگ دیگر شامل باستثناء ثمنیه اعیانی می شود چگونه باید در سامانه عمل کرد چون سامانه فقط یک حالت را پوشش می دهد (یا بانضمام ثمنیه اعیانی یا باستثناء ثمنیه اعیانی). حال راهکار چیست؟


[ سه شنبه 18 آذر 1393 ] [ ساعت 12 و 41 دقیقه و 25 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

499- با توجه به گوناگونی نظرات در رابطه با هزینه کپی برابر اصل اوراق،میخواستم بدونم در آخر چه مبلغی باید اخذ کنیم؟


[ جمعه 14 آذر 1393 ] [ ساعت 22 و 16 دقیقه و 57 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

498-شخصی از جانب 5 نفر وکیل است تا ملکی را بفروشد و وکیل مزبور قصد تفویض وکالت فوق را دارد ، در سند تفویض وکالت نفرت اضافی چند نفر محاسبه می شوند؟


[ جمعه 14 آذر 1393 ] [ ساعت 18 و 36 دقیقه و 45 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

497- زوجین با حضور در دفترخانه تقاضای تنظیم سند اقرارنامه مبنی بر وصول قسمتی از مهریه زوج طی یک فقره چک بدون درج مبلغ در سند و بذل و یا ابراء مابقی میزان مهریه را که نزد خودشان معین است دارند . آیا اعلام وصول قسمتی از مهریه به نحو مجهول و به نحو طی فقره چکی بدون ذکر مبلغ در سند صحیح است؟ آیا نسبت به مابقی میزان مهریه درج و استفاده از عنوان بذل و یا ابراءمابقی مهریه کدام صحیح تر است ؟ آیا اخذ استعلام و ارسال اقرانامه مذکور به دفترازدواج لازم است ؟ نحوه تنظیم سند به چه نحو صحیح تر است ؟


[ چهارشنبه 12 آذر 1393 ] [ ساعت 08 و 53 دقیقه و 56 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

496-در شهر ما بانک ملی ایران وام مشارکت به مبلغ 12500000 ریال پرداخت نمود و سند مشارکت مدنی در دفاتر اسناد رسمی تنظیم شد و بعد از انقضای مدت مشارکت جهت تنظیم قرارداد فروش اقساطی نامه بدین شرح ارسال گردید : اصل مبلغ مورد معامله 600/311/370 ریال مبلغ مورد تعهد دولت 300/526/197 ریال مبلغ مورد تعهد مشتری 300/785/172 ریال تنظیم گردد و وام مورد نظر از یارانه دولت استفاده می کند حال سوال این است کدام مبلغ منهای مبلغ مورد مشارکت ماخذ حق الثبت قرار می گیرد خواهشمند است با قید فوریت پاسخ داده شود؟


[ یکشنبه 9 آذر 1393 ] [ ساعت 08 و 46 دقیقه و 36 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

495-چند سوال
1-واقعیت حقوقی مالکیت زمانی و ذکر دیدگاه فقها در مورد این نوع مالکیت به نظر شما پذیرش مالکیت زمانی در حقوق ایران چه تحولی می تواند در حوزه ثبت-تجارت و توریست ایران بدنبال داشته باشد؟

2-سردفتراسناد رسمی بدون اخذ استعلام از شهرداری محل و اداره دارایی اقدام به نقل و انتقال یک واحد اپارتمان از فروشنده به خریدار نموده است.شخص ثالث(ذینفع)با مراجعه به دستگاه قضایی تقاضای ابطال سند مذکور را می نماید در توضیحات خواسته خود اعلام می دارد که در تنظیم سند فوق الذکر تشریفات قانونی رعایت نگردیده است.به نظر شما این سند یک سند رسمی لازم الاجرا محسوب می شود یا خیر؟

3- سر دفتر ازدواج وطلاق که بدون اجازه از پدر دختر(دوشیزه)وی را به عقد دیگری در می اورد همانطور که می دانیم طبق ماده1143قانون مدنی ازدواج دختر باکره باید با اجازه پدر وی صورت گیرد به نظر شما سند نکاحیه صادره یک سند رسمی لازم الاجرا محسوب می شود و ایا امکان ابطال آن به علت عدم رعایت ماده فوق الذکر وجود دارد؟

4-بین اسناد تجاری و اسناد رسمی لازم الاجرا چه شباهتها و تفاوتهایی وجود دارد؟و به نظر شما کدامیک از این اسناد از قدرت اجرایی بالاتری برخوردار است؟همچنین به نظر شما اسنلد تجاری در کشور ما ضمانت اجرای کافی را نداشته و مورد قبول اکثر جامعه نیست؟

5-ادعای جعل و انکار و تردید در خصوص کدامیک از اسناد تجاری یا رسمی قابل پذیرش است با ذکر مستند قانونی و بیان مصداق این موضوع را شرح دهید؟

6-شما به عنوان یک حقوقدان به دارنده سند رسمی توصیه می نمائید جهت استیفای حقوق خود مطابق سند رسمی که در دست دارد از طریق اجرای ثبت اقدام نماید یا از طریق مراجع قضایی؟ هر یک را توضیح دهید؟

7-صدور سند اجرائیه اصولا مطابق قانون ثبت اسناد واملاک در چه مواردی صادر می شود؟

[ جمعه 7 آذر 1393 ] [ ساعت 11 و 12 دقیقه و 09 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]

494-در خصوص قرارداد پیش فروش ساختمان در ماده 14 و 15 آئین نامه اجرائی پیش خریدار میتواند در صورت عدم اجرای تعهدات مالک از دفترخانه تقاضا کند که سند واحد به وی منتقل شود نحوه تنظیم سند آن به چه نحو است مثال در سند انتقال اجرائی نماینده دادگاه به قائم مقامی مالک امضا میکند در اینجا که پیش فروشنده نیست چه باید کرد؟


[ یکشنبه 2 آذر 1393 ] [ ساعت 09 و 08 دقیقه و 58 ثانیه ] [ گرمستانی ] [ نظرات() ]